
Svenska Journalen
|5 maj 2024
Varje såld lastbil hjälper människor i krigets Ukraina
Text: Erika Stenlund
Varje beställning av en ny lastbil har genererat 5 000 kronor till Läkarmissionens arbete. De senaste två åren har Börjessons lastbilar skänkt totalt 270 000 kronor och på vägen lyckats engagera sina kunder.
– Vi vill göra en insats, det är inte svårare än så, säger Joacim Jäger, vd för Börjesson
Företaget har en lång historia, både som företag, och av att skänka pengar till olika välgörande ändamål. Man säljer lastbilar, personbilar, arbetsmaskiner och erbjuder service.
Förutom ett lokalt engagemang i olika idrottsklubbar har man alltid ansett det viktigt att stötta olika organisationer.
– Ja, den tanken och värderingen har alltid funnits hos oss. Även på personbilssidan skänker vi pengar. Ett träd för varje ny bil som säljs. Sedan 2013 har vi planterat 15 000 träd i Afrika, säger Jan-Olof Börjesson, vars far grundade företaget 1955.
För två år sedan ville Börjessons hitta en organisation att stötta ”där det går rätt till, är få mellanhänder och där pengarna inte försvinner i stora administrativa kostnader, utan går dit man avser att de ska hamna”. Valet föll på Läkarmissionen.
De senaste två åren har man i stället för julklappar, lovat sina kunder att skänka 5 000 kronor till Ukraina för varje order av en ny lastbil från mitten av november till årsskiftet.
– En del kunder väntar till och med att lägga sin order till november, för att de vill vara med i kampanjen, säger Joacim Jäger.
Kampanjen har man kommunicerat via företagets säljare, i sociala kanaler och på TV-skärmar i de sex olika försäljningsanläggningarna i södra Sverige.
– För varje order vi fick la vi upp en post i sociala kanaler med företagets namn. Kunderna känner att de är med och bidrar till Läkarmissionens arbete, säger Joacim.
Totalt genererade julkampanjerna under 2022 och 2023 hela 270 000 kronor till Läkarmissionens arbete i Ukraina.
– 5 000 kronor är kanske inte så mycket i samman hanget när man köper en ny lastbil för två-tre miljoner. Men, vi ser att kunder faktiskt bryr sig. De sätter upp diplomen de får på sina kontor och delar vårt tack i sina flöden. De känner att de är med och bidrar, säger Joacim Jäger.

Stöd familjer i Ukraina
Relaterade artiklar
