Tre glada barn, flickan i mitten sitter i en enkel rullstol

Nyheter

|

23 september 2025

Vi står upp för Världens Barn

Situationen för barns rättigheter är akut på alltför många håll i världen. Till följd av konflikter, klimatförändringar och katastrofer tvingas miljontals barn fly från sina hem. Stå upp för Världens Barn tillsammans med oss och ge din gåva till insamlingen för Världens Barn 2025 – tillsammans gör vi barndomar möjliga.

Nu är det dags för årets stora insamling för Världens Barn. Under vecka 39 och 40 går Läkarmissionen tillsammans med 12 andra organisationer, Radiohjälpen, SVT, Sveriges Radio P4 ihop – med tusentals engagerade privatpersoner, skolor och företag över hela landet – för att tillsammans samla in pengar till Världens Barn.

Insamlingen går till akuta och långsiktiga insatser som gör det möjligt för barn att överleva, att utvecklas och att forma sina liv och sin framtid. Det här är några exempel på hur din gåva gör skillnad:

  • Barn som lever i utsatthet får näringsrik mat och vård.

  • Barn får tillgång till rent vatten och toaletter.

  • Barn får chansen att gå i skola, oavsett om de är på flykt, har en funktionsnedsättning eller lever i ekonomisk utsatthet.

  • Barn och unga får tillgång till trygga sammanhang där de kan leka och vara barn.

Stå upp för Världens Barn tillsammans med oss!

Så kan du engagera dig för Världens Barn 2025

Carina Bergfelt och Farah Abadi som ska vara programledare för Världens Barn-galan 2025

Sändningar i tv och radio

Stå upp för Världens Barn – nu kör vi

Fredag 26 september kl 18.45, SVT

Stå upp för Världens Barn – gala

Fredag 3 oktober kl 20.00, SVT. Programledare Carina Bergfelt och Farah Abadi.

P4 för Världens Barn

Under v40: måndag till torsdag kl 17.37-18.43 och fredag kl 17.37-20-00

Logotyp för Världens Barn 2025
Denis Mukwege i en läkarrock skrattar tillsammans med två kvinnor

Bidra till Dr. Denis Mukweges arbete i Kongo

Världens Barn