Kvinna med barn i knät bredvid handtvätt märkt med ebola

Tack för din gåva till arbetet mot ebola

Tack för din gåva. Ditt stöd hjälper Läkarmissionen att tillsammans med lokala partner stärka sjukvården och skydda vårdpersonal i DR Kongo.

Se hälsningen från DR Kongo

Din gåva hjälper vården att fortsätta

Med stöd från Läkarmissionens givare har skyddsutrustning, hygienmaterial och handtvättsstationer nått fram till sjukhus i Nord- och Sydkivu. Vårdpersonal får också utbildning och stöd för att upptäcka misstänkta fall tidigt.

Det hjälper vårdpersonalen att skydda sig själva och sina patienter mot ebola, samtidigt som vården kan fortsätta för människor som är sjuka, skadade eller behöver hjälp vid en förlossning.

”Tack vare stödet från Läkarmissionen har situationen blivit något lättare. Utrustningen vi har fått hjälper oss i kampen mot ebola och det gör vårt arbete tryggare.”

Erasto Ngulu Ndibito, administrativ chef på Pinga-sjukhuset

Erasto Ngulu Ndibito står framför lådor med sjukvårds- och hygienmaterial vid Pinga-sjukhuset.

Erasto Ngulu Ndibito visar en del av materialet som nått fram till Pinga-sjukhuset med stöd från Läkarmissionen.