Hitta till oss

Läkarmissionens huvudkontor finns på Siktgatan 8 i Vinsta företagsområde, Vällingby, Stockholm.

Kollektivtrafik: Tunnelbana: Johannelund. Vänster från utgången, håll höger och ta den stora trappan ner på höger sida. Gå förbi Coops entré och in på Siktgatan så finns Siktgatan 8 snart på vänster sida. Busshållplatser i närheten: Siktgatan (116), Vinsta gård (179) och Krossgatan (518, 541).

Med bil: Från Bergslagsvägen (väg 275) kör du in på Skattegårdsvägen i rondellen och sedan första till vänster in på Siktgatan så finns vi snart på höger sida. Det finns några parkeringsplatser längs gatan, och avgiftsbelagd parkering inne på gården framför secondhandbutiken. 

Adress

Läkarmissionen
Siktgatan 8
162 88 Vällingby
Sverige

Kontakt

08-620 02 00

Växeln är öppen måndag-fredag 9.00-15.00, lunchstängt 12.00-13.00.

Givarservice och växel: 08-620 02 00
Fax: 08-620 02 11
E-post: info@lakarmissionen.se

 

Press

Läkarmissionens pressmeddelanden hittar du här

 

Second hand

Vill du komma i kontakt med någon av våra Second hand-butiker? Deras uppgifter hittar du på Second hand-sidorna.

 

Landkontor

Mer information hittar du här

 

Regionkontor

Mer information hittar du här

Hitta till oss

Läkarmissionens huvudkontor finns på Siktgatan 8 i Vinsta företagsområde, Vällingby, Stockholm.

Kollektivtrafik: Tunnelbana: Johannelund. Vänster från utgången, håll höger och ta den stora trappan ner på höger sida. Gå förbi Coops entré och in på Siktgatan så finns Siktgatan 8 snart på vänster sida. Busshållplatser i närheten: Siktgatan (116), Vinsta gård (179) och Krossgatan (518, 541).

Med bil: Från Bergslagsvägen (väg 275) kör du in på Skattegårdsvägen i rondellen och sedan första till vänster in på Siktgatan så finns vi snart på höger sida. Det finns några parkeringsplatser längs gatan, och avgiftsbelagd parkering inne på gården framför secondhandbutiken. 

Ledningsstab

Josephine Sundqvist

Secretary-General 08-602 02 00
josephine.sundqvist@lakarmissionen.se

Isabella Olsson

Head of Global Advocacy 08-6200220 076-4929650
isabella.olsson@lakarmissionen.se

David Lieth Dador

Senior Advocacy Advisor & Liason Officer to AU/EU lieth.dador@lakarmissionen.se

Andreas Zetterlund

Director of Global Programs and Partnership 08-620 02 46
andreas.zetterlund@lakarmissionen.se

Gösta Melkersson

Head of Unit for Innovation and Mobilisation gosta.melkersson@lminternational.org

Eva Björkander

Senior Internal Communication Manager 08-620 02 16
eva.bjorkander@lakarmissionen.se

Marcus Henningsson

Global HR and Deputy Director Executive Department +46 (0)8 620 02 38
marcus.henningsson@lminternational.org
Regionkontor - Regional offices

Waldi Braun

Regionchef Dubai City, United Arab Emirates +971 50 533 4380
waldi.braun@lminternational.org

Maria Bard

Head of Advocacy Africa maria.bard@lakarmissionen.se

Anders Jacobsen

Regionchef HAS +254 725 262 968
anders.jacobsen@lminternational.org

Maria Wåhlin

Regionchef Latinamerika maria.wahlin@lminternational.org

Christophe Sacko

Regionchef västra Afrika / Global säkerhetschef christophe.sacko@lminternational.org
Landkontor

Juliet Namukasa

Country Director Kampala, Uganda +256 392 000 532, +256-41-4237511/-12
juliet.namukasa@lminternational.org

Kadessou Djarmatna

Country Director N’djamena, Tchad +235 63 80 98
kadessou.djarmatna@lminternational.org

Chandiga Moggas

Country Director Juba, South Sudan +211-920 824444, +211-916 248400
godfrey.chandiga@lminternational.org

Illiassou Gambo

Country Director Niamey, Niger +227 96 29 00 28, +227 89 65 33 94
illiassou.gambo@lminternational.org

Ketema Kinfe

Country Director Addis Abeba, Ethiopia +251-116 616 806, +251-911 683 360
ketema.kinfe@lminternational.org

Denis Semakula

Country Director Khartoum, Sudan +256-755 000 181
denis.semakula@lminternational.org

Gloria Mafole

Country Director Dar es Salaam, Tanzania +255-784 445 394
gloria.mafole@lminternational.org

Kitoko Bruno

Acting Country Director, DR Congo kitoko.bruno@lminternational.org
Internationella programavdelningen

Andreas Zetterlund

Director of Global Programs and Partnership 08-620 02 46
andreas.zetterlund@lakarmissionen.se

Markus Ask

Head of Unit for Global Program Management & Europe markus.ask@lakarmissionen.se

Milward Mwamvani

Head of Unit for Humanitarian Affairs and Triple Nexus 08-620 02 56
milward.mwamvani@lakarmissionen.se

Federico Zacchia

Global MEAL & Program Management Coordinator 08-620 02 00
federico.zacchia@lakarmissionen.se

Christophe Sacko

Regionchef västra Afrika / Global säkerhetschef christophe.sacko@lminternational.org

Jonatan Strömgren

Senior Water Advisor jonatan.stromgren@lminternational.org

Cynthia Abazie

Human Affairs Officer cynthia.abazie@lminternational.org
Insamlings- och kommunikationsavdelning

Hanna Rosell

Chef för insamlings- och kommunikationsavdelningen 08-620 02 35
hanna.rosell@lakarmissionen.se

Helen Karlström

Projektledare och grafisk designer 08-620 02 06
helen.karlstrom@lakarmissionen.se

Caroline Wesslén

Enhetschef Inhousebyrå & Givarservice 08-620 02 36
caroline.wesslen@lakarmissionen.se

Helen Berglund

Givarservice 08-620 02 00
info@lakarmissionen.se

Sofie Sundström

Givarservice 08-620 02 00
info@lakarmissionen.se

Anna Malmborg

Digital kommunikatör 073-183 54 49
anna.malmborg@lakarmissionen.se

Håkan Färje

Ansvarig för CRM och givarlojalitet 08-6200255 076-4929655
hakan.farje@lakarmissionen.se

Eva Adeen

Digital kommunikatör 08-620 02 45
eva.adeen@lakarmissionen.se

Monica Neuman Bergenwall

Kommunikation och event monica.neuman@lakarmissionen.se

Anna Olofsson

Projektledare för konserter och evenemang 0738-033011
anna.olofsson@lakarmissionen.se

Richard Niklasson

Ansvarig konserter, evenemang och studio 08-620 02 92
richard.niklasson@lakarmissionen.se

Hans Hallström

Senior advisor, testamenten & event 08-620 02 03
hans.hallstrom@lakarmissionen.se

Erika Stenlund

Kommunikatör erika.stenlund@lakarmissionen.se

Annika Schaefer

Digital marknadsförare annika.schaefer@lakarmissionen.se
Avdelningen för organisation och styrning

Anton Carlsson

Avdelningschef Organisation & Styrning +46 (0)8 620 02 04
anton.carlsson@lminternational.org

Mikael Artmark

Ekonomichef 08-620 02 31
mikael.artmark@lakarmissionen.se

Pär Höglund

Human Resources 079-33 44 695
par.hoglund@lakarmissionen.se

Lars Briland

Fastighetsservice 08-620 02 53
lars.briland@lakarmissionen.se

Pia Briland

Ekonomi/personalassistent 08-620 02 00
pia.briland@lakarmissionen.se

Henrik Hansson

Enhetschef Digitalisering +46 76 492 96 59
henrik.hansson@lminternational.org

Monika Frieberg

Ansvarig databas, IT och telefoni 08-620 02 21
monika.frieberg@lakarmissionen.se

Fredrik Israelsson Bard

Digital Capacity Building Officer fredrik.bard@lakarmissionen.se

Camilla Frödén

Global Quality Manager/Kvalitetssamordnare +46(0)8-620 02 02
camilla.froden@lakarmissionen.se

Andreas Malmberg

Head of Unit for compliance and internal control 08-620 02 66, 073-949 61 94
andreas.malmberg@lminternational.org

Julius Bitamazire

Compliance officer 08-620 02 00
julius.bitamazire@lminternational.org

Hedvig Rizell

Financial Controller hedvig.rizell@lminternational.org

Jonathan Mellblom

Compliance controller jonathan.mellblom@lminternational.org