Adress

Läkarmissionen
Siktgatan 8
162 88 Vällingby
Sverige

Kontakt

08-620 02 00

Växeln är öppen måndag-fredag 9.00-15.00, lunchstängt 12.00-13.00.

Fax: 08-620 02 11
E-post: info@lakarmissionen.se

 

Press

Läkarmissionens pressmeddelanden hittar du här

 

Second hand

Vill du komma i kontakt med någon av våra Second hand-butiker? Deras uppgifter hittar du på Second hand-sidorna.

 

Regionala resurscenter

Mer information hittar du här

Hitta till oss

Läkarmissionens huvudkontor finns på Siktgatan 8 i Vinsta företagsområde, Vällingby, Stockholm.

Kollektivtrafik: Tunnelbana: Johannelund. Vänster från utgången, ta höger efter trappan och den stora trappan ner på höger sida. Gå förbi Coops entré och in på Siktgatan så finns Siktgatan 8 snart på vänster sida. Busshållplatser i närheten: Siktgatan (116), Vinsta gård (179) och Krossgatan (518, 541).

Med bil: Från Bergslagsvägen svänger du in på Siktgatan till Vinsta företagsområde nära Coop (ny infart mitt emellan Bergslagsplansrondellen och Skattegårdsvägen-korsningen), sedan tar du till höger så finns vi snart på vänster sida. Det finns några parkeringsplatser längs gatan, och avgiftsbelagd parkering inne på gården. (Korsningen från Skattegårdsvägen till Siktgatan är stängd p.g.a. bygget med Förbifart Stockholm.)

Givarservice

Helen Berglund

Givarservice 08-620 02 00
info@lakarmissionen.se

Marie Collén

Givarservice 08-620 02 00
info@lakarmissionen.se

Titti Sundberg

Givarservice 08-620 02 00
info@lakarmissionen.se
Stab

Lars Arrhenius

Generalsekreterare 08-620 02 20
lars.arrhenius@lakarmissionen.se

Gudrun Boström

Administrativ chef 08-620 02 70
gudrun.bostrom@lakarmissionen.se

Hans Hallström

Senior advisor, testamenten och stora gåvor 08-620 02 03
hans.hallstrom@lakarmissionen.se

Camilla Frödén

Kvalitetsansvarig & chefsassistent 08-620 02 02
camilla.froden@lakarmissionen.se

Lars Briland

Fastighetsservice 08-620 02 53
lars.briland@lakarmissionen.se

Pia Briland

Ekonomi/personalassistent 08-620 02 00
pia.briland@lakarmissionen.se

Andreas Zetterlund

Administration och IT landkontoren 08-620 02 46
andreas.zetterlund@lakarmissionen.se

Per Stenfeldt

Ekonomiansvar landkontoren 08-620 02 54
per.stenfeldt@lakarmissionen.se

Arlinda Beqiri

Redovisningsekonom 08-620 02 59
arlinda.beqiri@lakarmissionen.se
Kommunikation och insamling

Hanna Rosell

Insamlingsansvarig 08-620 02 35
hanna.rosell@lakarmissionen.se

Eva Nordenstam von Delwig

Informationsansvarig 08-620 02 08
eva.nordenstam@lakarmissionen.se

Conny Sjöberg

Innehållsansvarig 08-620 02 37
conny.sjoberg@lakarmissionen.se

Monika Frieberg

Databasansvarig och ansvarig för IT och telefoni 08-620 02 21
monika.frieberg@lakarmissionen.se

Helen Karlström

Projektledare 08-620 02 06
helen.karlstrom@lakarmissionen.se

Caroline Wesslén

Produktionsledare 08-620 02 36
caroline.wesslen@lakarmissionen.se

Richard Niklasson

Projektledare event och konsert 08-620 02 92
richard.niklasson@lakarmissionen.se

Nicholas Clarkson

Ansvarig givarlojalitet och analys 08-620 02 48
nicholas.clarkson@lakarmissionen.se
Projekt

Helena Höij

Projektchef internationella insatser 08-620 02 05
Helena.hoij@lakarmissionen.se

Kam Koolash

Projektcontroller 08-620 02 15
kam.koolash@lakarmissionen.se

Eva Björkander

Programhandläggare 08-620 02 16
eva.bjorkander@lakarmissionen.se

Monica Neuman Bergenwall

Programhandläggare 08-620 02 24
monica.neuman@lakarmissionen.se

Marcus Holmgren

Direktor regionalt resurscenter Uganda & Humanitär samordnare 08-620 02 26
marcus.holmgren@lakarmissionen.se

David Forsberg

Direktor regionalt resurscenter Miami, USA (Latinamerika) david.forsberg@lakarmissionen-usa.org

Åsa Henriksson

Programhandläggare 08-620 02 41
asa.henriksson@lakarmissionen.se

Claes Johan Alexandersson

Programhandläggare 08-620 02 27
Claes.Johan.Alexandersson@lakarmissionen.se

Tove Engström

Projektledare Svensk Samverkansplattform genom Vinnova 08-620 02 39
tove.engstrom@lakarmissionen.se

Markus Ask

Direktor regionalt resurscenter Chiang Mai, Thailand markus.ask@lakarmissionen.se

Milward Mwamvani

Humanitär Samordnare 08-620 02 56
milward.mwamvani@lakarmissionen.se

Gamaliel Rueda

Projektcontroller gamaliel.rueda@lakarmissionen.se

Rune Cederholm

Programhandläggare 08-620 02 45
rune.cederholm@lakarmissionen.se
Styrelse

Bo Guldstrand

Styrelseordförande 070-092 81 28
bo.guldstrand@lakarmissionen.se