Vi använder cookies för att ge dig en bättre upplevelse av webbplatsen.

Läs mer om hur vi använder cookies

Hitta till oss

Läkarmissionens huvudkontor finns på Siktgatan 8 i Vinsta företagsområde, Vällingby, Stockholm.

Kollektivtrafik: Tunnelbana: Johannelund. Vänster från utgången, ta höger efter trappan och den stora trappan ner på höger sida. Gå förbi Coops entré och in på Siktgatan så finns Siktgatan 8 snart på vänster sida. Busshållplatser i närheten: Siktgatan (116), Vinsta gård (179) och Krossgatan (518, 541).

Med bil: Från Bergslagsvägen svänger du in på Siktgatan till Vinsta företagsområde nära Coop (ny infart mitt emellan Bergslagsplansrondellen och Skattegårdsvägen-korsningen), sedan tar du till höger så finns vi snart på vänster sida. Det finns några parkeringsplatser längs gatan, och avgiftsbelagd parkering inne på gården. (Korsningen från Skattegårdsvägen till Siktgatan är stängd p.g.a. bygget med Förbifart Stockholm.)

Adress

Läkarmissionen
Siktgatan 8
162 88 Vällingby
Sverige

Kontakt

08-620 02 00

Växeln är öppen måndag-fredag 9.00-15.00, lunchstängt 12.00-13.00.

Givarservice och växel: 08-620 02 00
Fax: 08-620 02 11
E-post: info@lakarmissionen.se

 

Press

Läkarmissionens pressmeddelanden hittar du här

 

Second hand

Vill du komma i kontakt med någon av våra Second hand-butiker? Deras uppgifter hittar du på Second hand-sidorna.

 

Landkontor

Mer information hittar du här

 

Regionkontor

Mer information hittar du här

Hitta till oss

Läkarmissionens huvudkontor finns på Siktgatan 8 i Vinsta företagsområde, Vällingby, Stockholm.

Kollektivtrafik: Tunnelbana: Johannelund. Vänster från utgången, ta höger efter trappan och den stora trappan ner på höger sida. Gå förbi Coops entré och in på Siktgatan så finns Siktgatan 8 snart på vänster sida. Busshållplatser i närheten: Siktgatan (116), Vinsta gård (179) och Krossgatan (518, 541).

Med bil: Från Bergslagsvägen svänger du in på Siktgatan till Vinsta företagsområde nära Coop (ny infart mitt emellan Bergslagsplansrondellen och Skattegårdsvägen-korsningen), sedan tar du till höger så finns vi snart på vänster sida. Det finns några parkeringsplatser längs gatan, och avgiftsbelagd parkering inne på gården. (Korsningen från Skattegårdsvägen till Siktgatan är stängd p.g.a. bygget med Förbifart Stockholm.)

Givarservice

Helen Berglund

Givarservice 08-620 02 00
info@lakarmissionen.se

Marie Collén

Givarservice 08-620 02 00
info@lakarmissionen.se

Titti Sundberg

Givarservice 08-620 02 00
info@lakarmissionen.se
Ledning

Katinka Lindholm

Tf Generalsekreterare med ansvar för insamling, kommunikation och administration 076-025 50 63
katinka.lindholm@lakarmissionen.se

Christer Åkesson

Tf Generalsekreterare med ansvar för program- och projektverksamhet inkl. internationella kontor 073-461 12 21
christer.akesson@lakarmissionen.se
Styrelse

Bo Guldstrand

Styrelseordförande 070-092 81 28
bo.guldstrand@lakarmissionen.se
Internationella programavdelningen

Kam Koolash

Chef för Internationella programavdelningen 08-620 02 15
kam.koolash@lakarmissionen.se

Claes Johan Alexandersson

Development Coordinator 08-620 02 27
Claes.Johan.Alexandersson@lakarmissionen.se

Tove Engström

Samverkan för hållbara lösningar i internationell kris och katastrof 08-620 02 39
tove.engstrom@lakarmissionen.se

Markus Ask

Key Account Manager markus.ask@lakarmissionen.se

Milward Mwamvani

Humanitarian Coordinator 08-620 02 56
milward.mwamvani@lakarmissionen.se

Allan Carlsson

Senior Advisor 070-2202311
allan.carlsson@lakarmissionen.se
Regionkontor - Regional offices

Marcus Holmgren

Tf Regionchef East and South Africa 08-620 02 26
marcus.holmgren@lakarmissionen.se

David Forsberg

Regionchef Latinamerika david.forsberg@lakarmissionen.se

Paul Hayes

Regionchef Västafrika, Afrikas Horn/Sahel paul.hayes@lakarmissionen.se
Insamlingsavdelning

Hanna Rosell

Chef för Insamlingsavdelningen 08-620 02 35
hanna.rosell@lakarmissionen.se

Helen Karlström

Projektledare och grafisk designer 08-620 02 06
helen.karlstrom@lakarmissionen.se

Caroline Wesslén

Produktionsledare 08-620 02 36
caroline.wesslen@lakarmissionen.se

Nicholas Clarkson

Gruppchef CRM & Givarlojalitet 08-620 02 48
nicholas.clarkson@lakarmissionen.se
Administrativa avdelningen

Mikael Artmark

Chef för Administrativa avdelningen och Ekonomichef 08-620 02 31
mikael.artmark@lakarmissionen.se

Hans Hallström

Senior advisor, testamenten & event 08-620 02 03
hans.hallstrom@lakarmissionen.se

Camilla Frödén

Kvalitetsansvarig & chefsassistent 08-620 02 02
camilla.froden@lakarmissionen.se

Lars Briland

Fastighetsservice 08-620 02 53
lars.briland@lakarmissionen.se

Pia Briland

Ekonomi/personalassistent 08-620 02 00
pia.briland@lakarmissionen.se

Andreas Zetterlund

Administration och IT landkontoren 08-620 02 46
andreas.zetterlund@lakarmissionen.se

Per Stenfeldt

Ekonomiansvar landkontoren 08-620 02 54
per.stenfeldt@lakarmissionen.se

Arlinda Beqiri

Projektcontroller 08-620 02 59
arlinda.beqiri@lakarmissionen.se

Monika Frieberg

Ansvarig databas, IT och telefoni 08-620 02 21
monika.frieberg@lakarmissionen.se
Kommunikationsavdelningen

Eva Nordenstam von Delwig

Chef för Kommunikationsavdelningen 08-620 02 08
eva.nordenstam@lakarmissionen.se

Richard Niklasson

Projektledare event och konsert 08-620 02 92
richard.niklasson@lakarmissionen.se

Anna Malmborg

Digital kommunikatör anna.malmborg@lakarmissionen.se

Eva Björkander

Programkommunikatör och koordinator stora gåvor 08-620 02 16
eva.bjorkander@lakarmissionen.se

Monica Neuman Bergenwall

Kommunikation och event monica.neuman@lakarmissionen.se