Vi använder cookies för att ge dig en bättre upplevelse av webbplatsen.

Läs mer om hur vi använder cookies

Hitta till oss

Läkarmissionens huvudkontor finns på Siktgatan 8 i Vinsta företagsområde, Vällingby, Stockholm.

Kollektivtrafik: Tunnelbana: Johannelund. Vänster från utgången, ta höger efter trappan och den stora trappan ner på höger sida. Gå förbi Coops entré och in på Siktgatan så finns Siktgatan 8 snart på vänster sida. Busshållplatser i närheten: Siktgatan (116), Vinsta gård (179) och Krossgatan (518, 541).

Med bil: Från Bergslagsvägen svänger du in på Siktgatan till Vinsta företagsområde nära Coop (ny infart mitt emellan Bergslagsplansrondellen och Skattegårdsvägen-korsningen), sedan tar du till höger så finns vi snart på vänster sida. Det finns några parkeringsplatser längs gatan, och avgiftsbelagd parkering inne på gården. (Korsningen från Skattegårdsvägen till Siktgatan är stängd p.g.a. bygget med Förbifart Stockholm.)

Adress

Läkarmissionen
Siktgatan 8
162 88 Vällingby
Sverige

Kontakt

08-620 02 00

Växeln är öppen måndag-fredag 9.00-15.00, lunchstängt 12.00-13.00.

Givarservice och växel: 08-620 02 00
Fax: 08-620 02 11
E-post: info@lakarmissionen.se

 

Press

Läkarmissionens pressmeddelanden hittar du här

 

Second hand

Vill du komma i kontakt med någon av våra Second hand-butiker? Deras uppgifter hittar du på Second hand-sidorna.

 

Landkontor

Mer information hittar du här

 

Regionkontor

Mer information hittar du här

Hitta till oss

Läkarmissionens huvudkontor finns på Siktgatan 8 i Vinsta företagsområde, Vällingby, Stockholm.

Kollektivtrafik: Tunnelbana: Johannelund. Vänster från utgången, ta höger efter trappan och den stora trappan ner på höger sida. Gå förbi Coops entré och in på Siktgatan så finns Siktgatan 8 snart på vänster sida. Busshållplatser i närheten: Siktgatan (116), Vinsta gård (179) och Krossgatan (518, 541).

Med bil: Från Bergslagsvägen svänger du in på Siktgatan till Vinsta företagsområde nära Coop (ny infart mitt emellan Bergslagsplansrondellen och Skattegårdsvägen-korsningen), sedan tar du till höger så finns vi snart på vänster sida. Det finns några parkeringsplatser längs gatan, och avgiftsbelagd parkering inne på gården. (Korsningen från Skattegårdsvägen till Siktgatan är stängd p.g.a. bygget med Förbifart Stockholm.)

Ledningsstab

Josephine Sundqvist

Secretary-General 070-190 80 38
josephine.sundqvist@lakarmissionen.se

Camilla Frödén

Executive Coordinator 08-620 02 02
camilla.froden@lakarmissionen.se

Isabella Olsson

Global PR & Media Relations Officer 08-6200220 076-4929650
isabella.olsson@lakarmissionen.se
Styrelse

Bo Guldstrand

Styrelseordförande 070-092 81 28
bo.guldstrand@lakarmissionen.se
Regionkontor - Regional offices

David Forsberg

Regionchef Latinamerika david.forsberg@lakarmissionen.se

Waldi Braun

Regionchef Dubai City, United Arab Emirates +971 50 533 4380
ias-dubai@ias-intl.org

Maria Bard

Regionchef, södra, östra och centrala Afrika maria.bard@lakarmissionen.se

Anders Jacobsen

Regionchef HAS +254 725 262 968
anders.jacobsen@lakarmissionen.se
Landkontor

Juliet Namukasa

Country Director Kampala, Uganda +256 392 000 532, +256-41-4237511/-12
ias-uganda@ias-intl.org

Kadessou Djarmatna

Country Director N’djamena, Tchad +235 63 80 98
ias-chad@ias-intl.org

Chandiga Moggas

Country Director Juba, South Sudan +211-920 824444, +211-916 248400
ias-southsudan@ias-intl.org

Abdiaziz Elmi

Country director Garowe Somalia +46 70 455 21 00, +252 905 266 599
abdiaziz.elmi@lakarmissionen.se

Illiassou Gambo

Country Director Niamey, Niger +227 96 29 00 28, +227 89 65 33 94
ias-niger@ias-intl.org

Ketema Kinfe

Country Director Addis Abeba, Ethiopia +251-116 616 806, +251-911 683 360
ias-ethiopia@ias-intl.org

Denis Semakula

Country Director Khartoum, Sudan +256-755 000 181
ias-sudan@ias-intl.org

Gloria Mafole

Country director Dar es Salaam, Tanzania +255-784 445 394
gloria.mafole@lakarmissionen.se
Internationella programavdelningen

Kam Koolash

Chef för Internationella programavdelningen 08-620 02 15
kam.koolash@lakarmissionen.se

Markus Ask

Global Partnership Manager markus.ask@lakarmissionen.se

Milward Mwamvani

Head of Unit for Humanitarian Affairs and Triple Nexus 08-620 02 56
milward.mwamvani@lakarmissionen.se

Federico Zacchia

Compliance Coordinator 08-620 02 00
federico.zacchia@lakarmissionen.se

Marcus Holmgren

Method and Policy Advisor 08-620 02 26
marcus.holmgren@lakarmissionen.se

Sandra Johansson

Program Officer 076-492 76 35
sandra.johansson@lakarmissionen.se

Andreas Zetterlund

Head of Unit for Innovation & Digital Transformation 08-620 02 46
andreas.zetterlund@lakarmissionen.se

Melanie Rideout

Global Sustainable Innovation Manager +46(0)8 620 02 58 +46(0)76 492 96 58
melanie.rideout@lakarmissionen.se

Fredrik Israelsson Bard

Digital Capacity Building Officer +46723640433
fredrik.bard@lakarmissionen.se
Insamlings- och kommunikationsavdelning

Hanna Rosell

Chef för insamlings- och kommunikationsavdelningen 08-620 02 35
hanna.rosell@lakarmissionen.se

Helen Karlström

Projektledare och grafisk designer 08-620 02 06
helen.karlstrom@lakarmissionen.se

Caroline Wesslén

Enhetschef Inhousebyrå & Givarservice 08-620 02 36
caroline.wesslen@lakarmissionen.se

Helen Berglund

Givarservice 08-620 02 00
info@lakarmissionen.se

Marie Collén

Givarservice 08-620 02 00
info@lakarmissionen.se

Titti Sundberg

Givarservice 08-620 02 00
info@lakarmissionen.se

Anna Malmborg

Digital kommunikatör anna.malmborg@lakarmissionen.se

Håkan Färje

Ansvarig för CRM och givarlojalitet 08-6200255 076-4929655
hakan.farje@lakarmissionen.se

Eva Nordenstam von Delwig

Chef för kommunikationsenheten 08-620 02 08
eva.nordenstam@lakarmissionen.se

Eva Björkander

Internkommunikatör 08-620 02 16
eva.bjorkander@lakarmissionen.se

Eva Adeen

Digital kommunikatör 08-620 02 45
eva.adeen@lakarmissionen.se

Monica Neuman Bergenwall

Kommunikation och event monica.neuman@lakarmissionen.se

Anna Olofsson

Projektledare för konserter och event 076-677 47 41
anna.olofsson@lakarmissionen.se

Richard Niklasson

Projektledare event och konsert 08-620 02 92
richard.niklasson@lakarmissionen.se
Avdelningen för ekonomi och administration

Irén Frändå

Chef för avdelningen för ekonomi och administration 070-1937713
iren.franda@lakarmissionen.se

Mikael Artmark

Ekonomichef 08-620 02 31
mikael.artmark@lakarmissionen.se

Pär Höglund

Human Resources 079-33 44 695
par.hoglund@lakarmissionen.se

Hans Hallström

Senior advisor, testamenten & event 08-620 02 03
hans.hallstrom@lakarmissionen.se

Lars Briland

Fastighetsservice 08-620 02 53
lars.briland@lakarmissionen.se

Pia Briland

Ekonomi/personalassistent 08-620 02 00
pia.briland@lakarmissionen.se

Per Stenfeldt

Ekonomiansvar landkontoren 08-620 02 54
per.stenfeldt@lakarmissionen.se

Arlinda Beqiri

Finans- och Projektcontroller 08-620 02 59
arlinda.beqiri@lakarmissionen.se

Monika Frieberg

Ansvarig databas, IT och telefoni 08-620 02 21
monika.frieberg@lakarmissionen.se

Claes Johan Alexandersson

Development Coordinator 08-620 02 27
claes.johan.alexandersson@lakarmissionen.se