Biståndsbutiken WebaidShop.se erbjuder svenska företag att bidra till långsiktig utveckling eller nystartade företag i andra länder. Man kan också klimatkompensera.

Allra vanligast är att ge presenter till personalen via butiken. Mottagarna får ett gåvobevis, samtidigt som pengarna för julklappen/sommargåvan går till någon som verkligen behöver dem.

En gren av Läkarmissionen som hjälper företag att synas heter B2a. Den går ut på att företagen stärker sitt varumärke genom att samarbeta med oss. Det företag som syns som sponsor visar att det tar Corporate Social Responsibility på allvar.

Vår kontakt med företagare är Conny Sjöberg, informations- och insamlingsansvarig, som nås på tel. 08-620 02 37.