Panzi – mer än ett sjukhus
I östra Kongo, i staden Bukavu ligger sjukhuset Panzi som Läkarmissionen stöttat finansiellt under flera års tid. Sjukhuset har periodvis fungerat som rent krigssjukhus då området varit svårt drabbat av stridigheter, politisk oro och systematiska våldtäkter. Det erbjuder vård till ett område där det bor 255 000 människor.
Oroligheterna har även inneburit ökad fattigdom för befolkningen och Panzisjukhuset bedriver ett stort nutritionsarbete för att hjälpa undernärda barn. Det kommer hundratals undernärda barn varje dag till de olika matutdelningsplatserna runt om i Bukavu. Deras föräldrar har ofta dött i hiv/aids. Målet är att hjälpa 2 000 barn under fem år.
Just nu satsar man extra på vård av för tidigt födda barn. Läkarmissionen bidrar bland annat med kuvöser till Panzisjukhuset.
Daghem med Mama London
Också som en följd av oroligheterna är ytterligare ett fokusområde för sjukhuset dess verksamhet för våldtagna flickor och kvinnor. Kvinnorna stöts oftast ut ur samhälle och familj efter våldtäkten och har mycket små möjligheter att klara sig på egen hand.
De barn som föds till följd av våldtäkterna är särskilt utsatta. Läkarmissionen ger stöd till ett daghem för dessa barn. Ett 60-tal barn i åldrarna 0–5 år vistas på daghemmet AESDI där de får en god kompenserande omvårdnad, vilket också möjliggör för deras mödrar att återuppta skolgång och/eller inkomstbringande aktiviteter som sömnad, handel med mera.
40 landsortskliniker
I Mai-Ndombe-regionen ger Läkarmissionen stöd till ett sjuk- och hälsovårdsarbete med 40 små kliniker på landsbygden och sex sjukhus, ett centralapotek, inköp av mediciner samt fortbildning av personal. Fokus ligger bland annat på att ta hand om det snabbt ökande antalet lepra- och tuberkolossjuka.
Tiotusentals på flykt
Omkring 12 000 personer som är på flykt från striderna i området kring Goma får för tillfället akut hjälp med mat. Ris, bönor, salt och olja delas ut till människor som tvingats lämna sina hem och inte har tillgång till mat.
Odlande pygméer
Läkarmissionen hjälper också pygméer vars livsutrymme minskar när skogarna huggs ner. De bor i norra Kivu-provinsen kring staden Beni. Hundratals familjer klarar inte längre att leva som nomader, utan tvingas stabilisera sig och börja med jordbruk. De får utbildning i jordbruksodling och hälsofrågor. Familjerna som odlar undviker att svälta ihjäl.
Vi stöder dessutom deras husbyggen, eftersom deras tidigare hyddor gör det omöjligt för dem att hålla god hygien.
Läkarmissionens partners i Kongo Kinshasa är CEPAC och Union Baptiste Suédoise. Arbetet i landet sker i samarbete med Svenska baptistsamfundet och PMU Interlife.